Українська мова 4 клас. Тема. Питання до кількісних і порядкових числівників. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50—80.
УРОК 68 Українська мова
Тема.
Питання до кількісних і порядкових числівників. Практичне засвоєння форм
родового відмінка числівників 50—80.
Мета. Ознайомити учнів
із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів
правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; вчити розрізняти порядкові
і кількісні числівники ;розвивати навички правильної вимови числівників;
формувати мовленнєві навички,
збагачувати словниковий запас; зацікавити учнів до вивчення рідної мови.
Хід уроку
I.
Організація класу.
- «Рукопотискання»
(побажання щодо роботи на уроці)
II. Розумова
зарядка
1.
Вивчення вірша за допомогою мнемотаблиці
«Морозець!» Г. Бойко
Морозець, Морозець,
Не щипай за щічки!
Теплі валянки у нас,
Шубки й рукавички.
Морозець! Морозець!
Плещемо в долоні.
У дівчаток і хлоп’ят
Носики червоні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Коментоване письмо із завданням. ( 1 учень біля дошки)
— Запишіть речення, узгодивши іменники
з числівниками. Числівники записуйте словами.
Мама принесла з базару 14 (огірок), 16 (морквини), 15 (яблука), 11 (помідори). За покупку
вона заплатила 69 (гривні).
— Прочитайте числівники. Поставте
наголос
— Яка орфограма є у числівниках 16, 12,
11, 69?
2.
Вправа «Перевір себе»
(Робота в парах).
1) Закрий праву колонку. Запиши
словосполучення, узгодивши числівники зі словами, що в дужках.
Чотири (місяць) |
Чотири
місяці |
Три (море) |
Три
моря |
Півтора (тижні) |
Півтора
тижні |
Два (дерево) |
Два
дерева |
П’ять (банан) |
П’ять бананів |
2) Перевір себе, відкривши праву
колонку. (+ -)
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Проблемна ситуація.
— Діти, поміркуйте і скажіть, яку
частину мови будемо опрацьовувати на сьогоднішньому уроці. Обгрунтуйте свою
відповідь.
- Запишіть
свої очікування «Пісочний годинник» (прикліпляють на стікерах у верхню частину
годинника)
V. Сприймання і осмислення учнями нового матеріалу.
1.
Ознайомлення з кількісними і порядковими числівниками.
«Рольова
гра»
— Нам необхідно вибрати на змагання з іншим класом п’ятьох учасників. Виставляємо
5 учнів і прикріплюємо номери 1, 2, 3, 4, 5. Скільки виставили учасників?
- Запишемо
речення (ланцюжком до дошки)
У першій естафеті учні побіжать у такому порядку : (запис на дошці, а далі учні продовжують)
Перший — Артем,
другий — Кирило і т. д.
-
підкресліть числівники, на яке питання
вони відповідають?
2.
Вправа «Утвори і запиши» (вправа 224).
а) Ознайомлення із першим завданням
вправи.
б) Записування числівників за зразком.
Дев'ять — дев’ятий.
в) Висновок.
— Числівники, які вказують на кількість
предметів і відповідають на питання скільки?, називають кількісними.
Числівники, які вказують на порядковий номер предмета і відповідають на питання
який? котрий?, називають порядковими. Порядкові числівники можна утворити від
кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один —
перший, два — другий.
г) Вправа «Пригадай і розкажи» ( робота
в групах)
— Пригадайте прислів’я і приказки, у
яких вживаються
числа .
( по черзі
зачитують прислів’я)
3.
Вправа «Попрацюймо разом!» (вправа 225).
а) Читання прикладів різними способами.
До п’ятдесяти додати сорок п’ять,
сума чисел п'ятдесят і сорок п’ять,
перший доданок п’ятдесят, другий
доданок — сорок п’ять,
п’ятдесят збільшити на сорок п’ять.
б) Записування прикладів словами з
використанням прийменників від, до.
в) Опрацювання додаткового теоретичного
матеріалу про вживання числівників п'ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти,
вісімдесяти (підручник, с. 115).
г) Словникова робота з використанням
таблиці «Словничок». («Щоденні 5» -
робота зі словами)
-Запишіть
числівники : П'ятдесят, шістдесят —
числівники.
Танцювальна
фізкультхвилинка.
Пісня
«Падає сніжок»
4. Відпрацювання вимови числівників, записаних
у рамочці на с. 115 підручника.
—
Прочитайте виразно числівники,
записані в рамочці, в порядку зростання. (П'ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти,
вісімдесяти.)
— Прочитайте ці числівники в порядку
спадання. (Вісімдесяти, сімдесяти, шістдесяти, п’ятдесяти.)
— Прочитайте числівник з апострофом.
(П’ятдесяти.)
— Прочитайте числівник, що починається
звуком [с]. (Сімдесяти.)
— Почитайте числівник, у якому
найбільше складів. (Вісімдесяти.)
— Складіть речення з одним із числівників ( 2 на звороті).
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Вибірковий диктант.
— Випишіть з вірша числівники.
Непосида Вася
на стільці гойдався.
Перший раз гойднувся —
і перевернувся.
Другий раз гойднувся —
знов перевернувся.
Третій раз гойднувся —
теж перевернувся!..
З того часу Вася
більше не гойдався.
А. Костецький
— Дайте відповідь на тестове завдання.
Виписані числівники:
а) кількісні чи б) порядкові
2. Гра «Запереч мені». ( 2 учнів одягають чорний і жовтий капелюхи)
Є п’ятдесят горіхів. (Нема п’ятдесяти
горіхів.)
Є шістдесят зернят. (Нема шістдесяти
зернят.)
Є сімдесят звуків. (Нема сімдесяти
звуків.)
Є вісімдесят думок. (Нема вісімдесяти
думок.)
VII. Підсумок уроку.
1.
Вправа
«Інтерв’ю» (питання задає один з учнів)
— Яку частину мови ми тепер вивчаємо?
(Числівник.)
— Як називають числівники, що
відповідають на питання скільки?! (Кількісні.)
— Як називають числівники, що
відповідають на питання який? котрий?! (Порядкові.)
2. «Пісочний
годинник»
- Чи
справдилися ваші очікування? ( прикріпляють стікери в нижню частину годинника)
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 115 — табличка, правило, вправа 226
(завдання 4).
Картка № 1
Мама принесла з базару
14 (огірок), 16 (морквини), 15 (яблука), 11
(помідори). За покупку вона заплатила 69 (гривні).
Картка № 2
Інтерв'ю
— Яку частину мови ми
тепер вивчаємо? (Числівник.)
— Як називають
числівники, що відповідають на питання скільки?! (Кількісні.)
— Як називають
числівники, що відповідають на питання який? котрий?! (Порядкові.)
Українська мова, 4 клас Тема: Спостереження за точним і влучним вживанням з ряду синонімів, тих слів, які найбільше відповідають змістові.
Урок 31 Українська мова, 4 клас
Тема: Спостереження за точним і влучним вживанням з ряду синонімів, тих слів, які найбільше відповідають змістові.
Мета: поглибити знання учнів про іменник, як частину мови; вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, формувати комунікативну компетентність ; розвивати критичне мислення, мовленнєве чуття, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування , любов до рідної мови, формувати здатність до справедливого взаємооцінювання.
Обладнання: кленове листя – завдання, стікери, картки, мішечок
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
1. Привітання
- Гра «Ввічливий клубочок»
Діти стають у коло і передають клубочок по колу , озвучуючи побажання
2. Слово вчителя
- Сьгодні ви повинні бути дуже уважними один до одного, тому що в кінці уроку будете оцінювати роботу своїх однокласників. (На дошці картки з іменами учнів)
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної
діяльності.
1. Гра «Загадковий мішечок» (
в мішку кленовий листок)
- вгадайте предмет, за
допомогою питань (н-д, він синій? Він твердий? Він
металевий?) – потім цей листок прикріплюється до дошки
2. Гра «Асоціації»
- що ви уявляєте, дивлячись на цей кленовий листочок? Напишіть
на дошці.
( осінь, клен, листопад, дощ, хмари)
- Яка ж зараз пора року? Який місяць? Який день тижня? Яке число?
- Запишіть у зошитах дату.
- Як би ви описали цю пору
року, якби були письменниками?
3. Гра «Крісло автора» ( один
учень сідає в крісло)
- Уяви себе письменником або
поетом і спробуй розповісти про осінь.
- А учні
записують почуті іменники. Хто більше почув і записав (зачитують).
4. Гра «Міняємось місцями» (
учень – вчитель)
- Записати речення під
диктовку, один учень пише на дошці, а вчитель сідає за парту учня-вчителя і пише
в його зошиті ( диктує учень , завдання на
кленовому листочку)
У парку пожовклі кленові листочки шепочуться між собою.
(вчитель-учень
перевіряє, хто краще написав)
- Підкреслити іменники. (
продовжує вчитель).
- Що ж таке іменник?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Чи здогадались ви про що
буде йти мова на уроці? ( про іменник)
- Так, ми продовжимо знайомство з цією цікавою частиною мови, поглибимо ваші зання з даної теми та будемо вчитись вживати в мові іменники – синоніми, іменники – антоніми, багатозначні слова , та влучно використовувати їх у вашому мовленні.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Гра «Знайди пару»
— З’єднайте слова та їх
пояснення (на дошці).
Синоніми
слова, що мають декілька значень
Антоніми
слова близькі за значенням
Багатозначні слова слова, протилежні за значенням
— Наведіть приклади.
— А тепер поміркуйте, для чого
в мові потрібні ці слова. ( щоб мовлення було влучним,
зрозумілим , красивішим,
багатшим)
2. Гра «Вітерець» ( розсипані
кленові листочки зі словами)
- Скласти
прислів’я, яке щойно пороздував легенький осінній вітерець.
( до дошки один учень)
Марнує, годує, людину, а, лінь, праця.
( Праця людину годує, а лінь марнує.)
- Знайдіть
слова, які відповідають на питання –що? (Праця, лінь).
- Діти,
а яка особливість цих слів у прислів’ї ? (протилежність за
значенням).
- То
як називаються слова , що мають протилежне значення? (Антоніми).
3. Робота в групах
- Замінити в тексті виділені
іменники на протилежні за значенням. Зачитати
утворений текст.
І група На вулиці ___________ __________. За горизонт ________ _____________ ______ . |
ІІ група |
-Який висновок можна зробити? (
антоніми змінюють зміст висловлювання)
Фізкультхвилинка
Гра «Гаряча картопля»
- Передаючи по колу швидко м’ячик, називати іменники ( в одну сторону Хто?, в іншу сторону Що?)
4. Фронтальна робота
- Крім
антонімів, на виразність мовлення впливають синоніми.
- Пригадаємо,
що таке синоніми? (Синоніми – це слова, однакові
або близькі за значенням, але
різні за звучанням і написанням).
Наприклад: Іти – плентатися, шкандибати,
повзти,
летіти,
- Діти,
спробуйте дібрати синонімічний ряд до слова – ліс.
( Ліс, бір,
діброва, пуща, перелісок, байрак, чорноліс )
5. Словникова
робота
Байрак – це невеликий лісок за балкою, горбом.
Чорноліс –
густий зарослий ліс, чагарник.
- То яку роль грають в мовленні іменники –
синоніми? (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і
найвлучніше висловлювати свою думку).
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилинка
– цікавинка.
- А чи знаєте ви діти, що
існує спеціальні словники антонімів і синонімів?
От наприклад у словнику
синонімів до слова ліс подано аж 35 слів
синонімів, а до
слова йти аж 70.
2. Самостійна диференційована робота на картках.
1 варіант
Вибрати найбільш влучне слово
із синонімічного ряду іменників:
їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для
тварин -------------- . (корм).
Комахи під корою дерев
знаходять ------------------. ( поживу).
У дорогу турист взяв із
собою -------------- . ( їжу).
2
варіант
Заміни словосполучення
найбільш влучним іменником – синонімом.
Восени падає листя
- ------------- (листопад).
Сильний дощ
- ------------- ( злива).
Дрібний осінній дощ - ------------- ( мряка)
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Листопад»
- Уявіть, що ви – осінь, прийшли обтрусити листочки.
(На дереві кленові листочки
- на них різні слова)
І група : зібрати листочки з антонімами.
ІІ група : зібрати листочки з
синонімами.
( день –ніч, зима – літо,
добро – зло; земля, грунт , полум’я,
вогонь, багаття, зошит,
ранок, повага) які ж слова збагачують наше
мовлення?
2. Взаємооцінювання
- За допомогою стікерів
проголосуйте за тих учнів, які сьогодні гарно працювали і показали свої знання
3. Коментування роботи учнів на уроці вчителем.
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 110 , в бібліотеці взяти
«Словник синонімів» , «Словник
антонімів»
Кошик
Кошик порожній.