Українська мова 4 клас. Тема. Питання до кількісних і порядкових числівників. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50—80.
УРОК 68 Українська мова
Тема.
Питання до кількісних і порядкових числівників. Практичне засвоєння форм
родового відмінка числівників 50—80.
Мета. Ознайомити учнів
із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів
правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; вчити розрізняти порядкові
і кількісні числівники ;розвивати навички правильної вимови числівників;
формувати мовленнєві навички,
збагачувати словниковий запас; зацікавити учнів до вивчення рідної мови.
Хід уроку
I.
Організація класу.
- «Рукопотискання»
(побажання щодо роботи на уроці)
II. Розумова
зарядка
1.
Вивчення вірша за допомогою мнемотаблиці
«Морозець!» Г. Бойко
Морозець, Морозець,
Не щипай за щічки!
Теплі валянки у нас,
Шубки й рукавички.
Морозець! Морозець!
Плещемо в долоні.
У дівчаток і хлоп’ят
Носики червоні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Коментоване письмо із завданням. ( 1 учень біля дошки)
— Запишіть речення, узгодивши іменники
з числівниками. Числівники записуйте словами.
Мама принесла з базару 14 (огірок), 16 (морквини), 15 (яблука), 11 (помідори). За покупку
вона заплатила 69 (гривні).
— Прочитайте числівники. Поставте
наголос
— Яка орфограма є у числівниках 16, 12,
11, 69?
2.
Вправа «Перевір себе»
(Робота в парах).
1) Закрий праву колонку. Запиши
словосполучення, узгодивши числівники зі словами, що в дужках.
Чотири (місяць) |
Чотири
місяці |
Три (море) |
Три
моря |
Півтора (тижні) |
Півтора
тижні |
Два (дерево) |
Два
дерева |
П’ять (банан) |
П’ять бананів |
2) Перевір себе, відкривши праву
колонку. (+ -)
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Проблемна ситуація.
— Діти, поміркуйте і скажіть, яку
частину мови будемо опрацьовувати на сьогоднішньому уроці. Обгрунтуйте свою
відповідь.
- Запишіть
свої очікування «Пісочний годинник» (прикліпляють на стікерах у верхню частину
годинника)
V. Сприймання і осмислення учнями нового матеріалу.
1.
Ознайомлення з кількісними і порядковими числівниками.
«Рольова
гра»
— Нам необхідно вибрати на змагання з іншим класом п’ятьох учасників. Виставляємо
5 учнів і прикріплюємо номери 1, 2, 3, 4, 5. Скільки виставили учасників?
- Запишемо
речення (ланцюжком до дошки)
У першій естафеті учні побіжать у такому порядку : (запис на дошці, а далі учні продовжують)
Перший — Артем,
другий — Кирило і т. д.
-
підкресліть числівники, на яке питання
вони відповідають?
2.
Вправа «Утвори і запиши» (вправа 224).
а) Ознайомлення із першим завданням
вправи.
б) Записування числівників за зразком.
Дев'ять — дев’ятий.
в) Висновок.
— Числівники, які вказують на кількість
предметів і відповідають на питання скільки?, називають кількісними.
Числівники, які вказують на порядковий номер предмета і відповідають на питання
який? котрий?, називають порядковими. Порядкові числівники можна утворити від
кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один —
перший, два — другий.
г) Вправа «Пригадай і розкажи» ( робота
в групах)
— Пригадайте прислів’я і приказки, у
яких вживаються
числа .
( по черзі
зачитують прислів’я)
3.
Вправа «Попрацюймо разом!» (вправа 225).
а) Читання прикладів різними способами.
До п’ятдесяти додати сорок п’ять,
сума чисел п'ятдесят і сорок п’ять,
перший доданок п’ятдесят, другий
доданок — сорок п’ять,
п’ятдесят збільшити на сорок п’ять.
б) Записування прикладів словами з
використанням прийменників від, до.
в) Опрацювання додаткового теоретичного
матеріалу про вживання числівників п'ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти,
вісімдесяти (підручник, с. 115).
г) Словникова робота з використанням
таблиці «Словничок». («Щоденні 5» -
робота зі словами)
-Запишіть
числівники : П'ятдесят, шістдесят —
числівники.
Танцювальна
фізкультхвилинка.
Пісня
«Падає сніжок»
4. Відпрацювання вимови числівників, записаних
у рамочці на с. 115 підручника.
—
Прочитайте виразно числівники,
записані в рамочці, в порядку зростання. (П'ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти,
вісімдесяти.)
— Прочитайте ці числівники в порядку
спадання. (Вісімдесяти, сімдесяти, шістдесяти, п’ятдесяти.)
— Прочитайте числівник з апострофом.
(П’ятдесяти.)
— Прочитайте числівник, що починається
звуком [с]. (Сімдесяти.)
— Почитайте числівник, у якому
найбільше складів. (Вісімдесяти.)
— Складіть речення з одним із числівників ( 2 на звороті).
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Вибірковий диктант.
— Випишіть з вірша числівники.
Непосида Вася
на стільці гойдався.
Перший раз гойднувся —
і перевернувся.
Другий раз гойднувся —
знов перевернувся.
Третій раз гойднувся —
теж перевернувся!..
З того часу Вася
більше не гойдався.
А. Костецький
— Дайте відповідь на тестове завдання.
Виписані числівники:
а) кількісні чи б) порядкові
2. Гра «Запереч мені». ( 2 учнів одягають чорний і жовтий капелюхи)
Є п’ятдесят горіхів. (Нема п’ятдесяти
горіхів.)
Є шістдесят зернят. (Нема шістдесяти
зернят.)
Є сімдесят звуків. (Нема сімдесяти
звуків.)
Є вісімдесят думок. (Нема вісімдесяти
думок.)
VII. Підсумок уроку.
1.
Вправа
«Інтерв’ю» (питання задає один з учнів)
— Яку частину мови ми тепер вивчаємо?
(Числівник.)
— Як називають числівники, що
відповідають на питання скільки?! (Кількісні.)
— Як називають числівники, що
відповідають на питання який? котрий?! (Порядкові.)
2. «Пісочний
годинник»
- Чи
справдилися ваші очікування? ( прикріпляють стікери в нижню частину годинника)
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 115 — табличка, правило, вправа 226
(завдання 4).
Картка № 1
Мама принесла з базару
14 (огірок), 16 (морквини), 15 (яблука), 11
(помідори). За покупку вона заплатила 69 (гривні).
Картка № 2
Інтерв'ю
— Яку частину мови ми
тепер вивчаємо? (Числівник.)
— Як називають
числівники, що відповідають на питання скільки?! (Кількісні.)
— Як називають
числівники, що відповідають на питання який? котрий?! (Порядкові.)
Немає коментарів
Залишити відгук
Кошик
Кошик порожній.